Webinář je zaměřený na vznik odpovědnosti školní družiny, resp. vychovatelů v družině, ale také odpovědnosti dětí a zákonných zástupců. Mnohdy je i školní družina zatahována do sporů mezi rodiči a je nutné rozhodnout, kdy je třeba vyžadovat souhlas a podpisy obou rodičů, kdy jsou vychovatelé v dobré víře, komu a za jakých okolností smí poskytovat informace o dítěti a podobně. Rozhodování v těchto otázkách nabývá zvláštní důležitosti ve chvílích, kdy má být dítě vyzvednuto a tedy někomu předáno.
Podle občanského zákoníku se má za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku. V průběhu vzdělávání tedy postupně dítě získává způsobilost k některým právním jednáním, což by škola/školní družina měla zohledňovat.
Je také nutné umět se zorientovat v situaci, kdy dojde k úrazu dítěte. Jaká je odpovědnost školní družiny a jak je to s odškodněním?
Podstatná je také znalost pravidel pro jednání s orgány veřejné moci, např. OSPOD nebo Policie ČR. Kdy a za jakých okolností smí či musí škola, ale také školní družina předat osobní údaje dítěte tak, aby postup nebyl napadnutelný ze strany zákonných zástupců?
V oblasti poskytování zdravotních úkonů ve škole došlo v nedávné době ke změně právních předpisů. Tato změna však nepřinesla potřebnou jistotu. Kde se nachází hranice, kdy může být dítěti poskytnuto ošetření a kdy již pedagogický pracovník zasahovat nesmí, kdy a jaké léky mohou být aplikovány pedagogickým pracovníkem, je dilema, které je na základních školách řešeno velmi často.
PROGRAM
Kdo je/není zákonným zástupcem dítěte
Jeden nebo oba rodiče?
Dobrá víra třetí strany
Souhlas s pořízením fotografie
Situace, kdy není nutné získat svolení ani souhlas
Situace, kdy je nezbytné získat svolení podle občanského zákoníku
Odpovědnost za nakládání s fotografiemi
Souhlas zákonného zástupce, souhlas dítěte
Situace, kdy je nutné získat souhlas podle GDPR
Odpovědnost za dítě při vyzvedávání dítěte
Vyzvedávání dítěte při neshodách zákonných zástupců
Vyzvedávání dítěte nezletilým sourozencem
Odpovědnost za dítě při jeho včasném nevyzvednutí
Odpovědnost ve vztahu k dítěti
Odpovědnost při úrazu
Odpovědnost za poškození věcí
Poskytování zdravotních úkonů
Odpovědnost za poškození věcí dítětem
Odpovědnost třetích osob a ve vztahu ke třetím osobám
Předávání informací o dítěti osobám (OSPOD, policie, partner zákonného zástupce atd.)
Odpovědnost zaměstnanců za svěřené věci
Trestní odpovědnost
Seminář proběhne online v prostředí Google Meet, není třeba nic stahovat, nic instalovat, prostředí je velmi intuitivní a v češtině. Před seminářem obdržíte odkaz na seminář, je to opravdu jednoduché, ale jsme připraveni Vám se vším pomoci.
Abychom zachovali co největší interaktivitu semináře, doporučujeme se připojit z počítače, který má k dispozici mikrofon a kameru.
Všem vedoucím vychovatelům ŠD, zástupcům a ředitelům ZŠ, vychovatelům ŠD.
LEKTORKA
Eva Janečková se dlouhodobě zabývá problematikou školské legislativy a oblasti školství obecně, a to včetně ochrany osobních údajů ve školách. Je konzultantkou SMS – služby pro oblast školství. Je také autorkou celé řady odborných článků, mimo jiné pro Řízení školy.
Dobrý den, lze si kurz zaplatit jako fyzická osoba bez uvedení organizace? Děkuji Klašková
Sledujte novinky a zajímavosti ze zákulisí našich seminářů i na FB
jana@olchavova.cz
+420 602 87 17 87
dita@olchavova.cz
+420 773 27 03 20
Věděli jste, že rezervovat si své místo na semináři v roce 2025 můžete už nyní, ale platit stačí až v roce 2025?
Stačí, když tuto možnost zaškrtnete v registračním formuláři.
Těšíme se na vás!